האמפי
הצעות מיוחדות
04-6898088 facebook facebook facebook

האמפי


מאת: צוות לגעת בהודו 22/10/14

הכפר האמפי נמצא במרכז קרנאטקה ליד העיר הוספט Hospet.
מרחוק נראה הכפר כאילו צמח מתוך שדות האורז ומטעי הבננה, אולם בהתקרבנו נבחין שמשהו מוזר התרחש פה, זאת מכיוון שבכל עבר יושבים סלעי ענק עגולים.

האדמה זרועה בסלעים חומים ענקיים הנראים כמו בולבוסים מגודלים מארץ הענקים. כל כך הרבה תיאורים ניסו לצייר במילים את תופעת האבן של 'ארץ הפלינסטונס' וכנראה שרק מראה עיניים באמת יכול להם.
לכפר ישנם שני חלקים משני צידי הנחל הזורם במרכזו, בכניסה מצד הכביש נמצא מרכז הכפר, אין כניסה לרכבים והכניסה היא אך ורק ברגל, מה שתורם לשקט ולפסטורליה הכפרית.
על נקלה נמצא את הרחוב הראשי, רחוב השוק "האמפי באזאר" אשר בקצהו האחד מקדש לאל שיווא, ובקצהו השני פסל הפר המלווה של שיווא, נאנדי. ברחוב המרווח נמצא חנויות ומסעדות וגם בתי מגורים השוכנים בתוך מבנים עתיקים של השוק מימי תחילת האלף הראשון לספירה.

האמפי הוכרזה כ'אתר מורשת עולמית' על ידי אונסק"ו בשל העתיקות הרבות של אימפריה הינדית אדירה בשם וויג'יאנאגאר, אשר שלטה ברוב שטחה של דרום הודו בימי הביניים.
פירוש השם וויג'יאנאגאר הוא "עיר הניצחון" וזה גם היה שמה של העיר. העיר הוקמה ב- 1,336 ובמשך 200 שנה שגשגה ופרחה. בשנת 1,565 פלשו מוסלמים (סולטני הדקאן) אל העיר וזרעו בה הרס רב אך עזבו אותה מיד לאחר מכן.
כאן הנוף המיוחד משולב בעתיקות מרשימות של בירת אימפריית ה"וויג'יאנגאר", שרידי ארמונות מפוארים, אמבט המלכה (בגודל של בריכה אולימפית), מכלאות הפילים ועוד. אזור זה גם נחשב לקדוש כמקום הולדתו של האנומן – האל הקוף.

בעברו השני של הנהר הוקמו גסטהאוסים ובקתות למען התיירים אשר הולכים ומתרבים מידי שנה.
ניתן לצאת לטיולים רגליים בסביבה, וזו חלק מההנאה הגדולה של השהייה בכפר.
שיטוט לאורך הנהר יגלה פינות חמד, בריכות קטנות, שרידים ארכיאולוגיים חבויים בתוך שדות אורז, מפלים ומפגשים עם סדהואים שהתיישבו על הגדות.

מומלץ לבקר במקדש האל האנומאן הנמצא על גבעה שהתצפית הנשקפת ממנה מעוררת השתאות ונותנת נקודת התבוננות נוספת על תופעת האבן .