חיסונים להודו - כל מה שצריך לדעת
הצעות מיוחדות
04-6898088 facebook facebook facebook

חיסונים להודו - כל מה שצריך לדעת


מאת: צוות לגעת בהודו 10/04/18

אז כרטיס הטיסה כבר ביד והוויזה אושרה וההתרגשות בשיאה. שניה לפני שעולים למטוס חשוב מאוד לדעת איזה הכנות רפואיות וחיסונים צריך לעשות. אז קודם כל, הכי חשוב לפנות למרפאת מטיילים ולהיוועץ עם רופא אבל כדי לעשות לכם סדר, ריכזנו את רשימת החיסונים שכל מי שמתכנן לטייל בהודו צריך לעבור.

חלק מהחיסונים המפורטים מתאימים לאנשים שמתכננים טיול ארוך להודו אך את רובם של החיסונים להודו צריך כל מטייל לעבור. חשוב גם לשים לב שיש חיסונים תלויי מקום. כלומר חיסון שתצטרכו לעשות לטיול בדרום הודו לא בהכרח מומלץ למי שמטייל בצפון.

כאמור, חובה לפנות לרופא עם פנקס החיסונים שלכם בכל אחת ממרפאות המטיילים הקיימות כדי לקבל חוות דעת מקצועית ביחס לאיזה חיסונים צריך לעשות בהתאם לעבר החיסוני שלכם.

חיסון לצהבת נגיפית A – צהבת נגיפית A היא מחלה הפוגעת בכבד וגורמת לחום וחולשה כללית. המחלה מועברת במזון ומים והסיכון להידבק בה בהודו גבוה. החיסון ניתן בשתי מנות ואלו מכם ששירותו בקרבי כבר קיבלו מנה אחת בגיוס ולכן הם יצטרכו לעשות חיסון אחד בלבד.

חיסון לצהבת נגיפית B - צהבת נגיפית B גם היא מחלה הפוגעת בכבד אך זו מועברת בעיקר ביחסי מין לא מוגנים או בהעברה של נוזלי גוף נגועים בכל דרך (מחט לא סטרילית או תרומת דם נגועה). התסמינים דומים לזו של צהבת A אך התקדמות המחלה היא חמורה יותר ועלולה לגרום לשחמת הכבד וסרטן הכבד. החיסון ניתן בשלוש מנות כאשר בין המנה הראשונה לשנייה צריכים לעבור שלושה שבועות בערך. את המנה השלישית מקבלים לאחר חצי שנה. מי שקיבל את שלושת המנות נחשב למחוסן לכל החיים. אם הייתם חובשים בצה"ל או מתנדבים במד"א, רוב הסיכויים שאתם כבר מחוסנים.

חיסון כנגד טיפוס הבטן - לעיתים, בעיות בטן הן חלק בלתי נפרד מהטיול בהודו. אלא שלצד קלקולי קיבה "פשוטים" כתוצאה מאוכל לא סטרילי חשוב מאוד להתחסן מפני טיפוס הבטן שמעביר חיידק הסלמונלה הידוע לשמצה. המחלה הזו מועברת במזון ומים ומתאפיינת בכאבי בטן ושלשולים עזים. החיסון ניתן במנה אחת ומגן באופן חלקי בלבד לפרק זמן של כשנתיים.

חיסון כנגד פוליו - גם כאן מדובר במחלה שעוברת במזון ומים. נגיף הפוליו פוגע במערכת העצבים בצורה קשה. רוב ילדי ישראל עברו סדרת חיסונים נגד המחלה בילדות ולכן רוב הסיכויים שתצטרכו לקבל מנה אחת בלבד.

חיסון כנגד כלבת - כלבת היא מחלה שמועבר ע"י העברה של נוזלי גוף מיונק שנושא את הנגיף. ברמת העיקרון החיסון מומלץ למי שנוסע למקומות מבודדים ולפרק זמן ארוך. יחד עם זאת, מכיוון שמחלת הכלבת היא מחלה קטלנית וחשוכת מרפא- מומלץ לכולם להתחסן. החיסון מגיע בשלוש מנות שניתנות בפרק זמן של כחודש וחצי. אם ביצעתם בעבר חיסון נגד כלבת- אין צורך להתחסן שוב.

חיסון נגד חצבת - חצבת היא אחת מהמחלות המדבקות ביותר בעולם. המחלה מתאפיינת בתסמיני הצטננות קשה ומספר ימים לאחר מכן מופיעה בעור פריחה. כיום מקבלים חסיון משולב נגד חצבת, אדמת ואבעבועות רוח. החיסון לא מומלץ לנשים בהריון.

חיסון לדלקת מוח יפנית - מדובר במחלה נדירה יחסית העוברת דרך עקיצות של יתושים. נהוג לחשוב שבמקומות הגבוהים וההרריים של הודו המחלה אינה נפוצה. החיסון מומלץ למי שמגיע לפרק זמן ארוך להודו. יחד עם זאת, חשוב לדעת שהמחלה נחשבת ל"עונתית" והיא תלויה גם במזג האוויר של המקום אליו אתם הולכים להגיע.

לסיכום, הודו היא תת יבשה מדהימה אך גם כזו שעלולה לסכן את בריאות המטיילים בה. לכן, מעבר לחיסונים שפורטו חשוב לחדש חיסונים קבועים כגון: טטנוס, שפעת וכו'. חשוב גם להתחיל את סדרת החיסונים כחודש וחצי לפני הטיסה ליעד ולהציג לרופא את פנקס החיסונים שלכם כדי שהוא יוכל להתאים לכם תוכנית חיסונים ספציפית. בכל מקרה ובניגוד למה שנהוג לחשוב - בהודו יש רופאים מצוינים ומקצועיים בכל מוקד תיירות שישמחו לטפל בכם במקרה הצורך.

הכי חשוב שתזכרו שהבריאות שלכם במהלך הטיול הכי חשובה להצלחה של הטיול.